✔  BEZPŁATNA DOSTAWA W 24H       ✔   30 DNI NA ZWROT       ✔   WYGODNE ZWROTY

Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Jak dbać o strój kąpielowy, by służył przez lata?

2020-08-10
Jak dbać o strój kąpielowy, by służył przez lata?

Wybierając strój kąpielowy podczas zakupów, z pewnością bierzesz pod uwagę wiele czynników - dopasowanie do figury, dobór koloru i wzoru względem karnacji, ulubiony krój czy w końcu cenę. To sporo wysiłku, dlatego, gdy już trafisz na ten idealny, tym bardziej będzie zależało Ci na tym, by cieszyć się nim jak najdłużej. Poznaj kilka podstawowych i prostych zasad, które pozwolą Ci lepiej dbać o strój i na dłużej zachować jego dobry stan!

Spis treści:


Jak prać strój kąpielowy?

Jeszcze przed zakupem zwróć uwagę na skład, z jakiego zrobiona jest tkanina upatrzonego stroju. Większość kostiumów szyta jest ze sztucznych tkanin - zapewnia to ich odpowiednią wytrzymałość i elastyczność. Jednak sztucznych materiałów też jest kilka rodzajów. Dobrej jakości poliamidy z domieszką elastanu czy obecność włókien oryginalnej lycry będą zazwyczaj lepsze niż poliester. Kostiumy kąpielowe z reguły najlepiej jest prać ręcznie z użyciem delikatnego detergentu. Jeśli jednak producent dopuszcza pranie w pralce, zazwyczaj dotyczy to prania na małych obrotach i w niskiej temperaturze - dlatego tak ważne jest, by zachować metkę (nawet, gdy odcinasz ją z kostiumu) i mieć swobodny dostęp do tych zaleceń. Ważne również, aby w przypadku prania w pralce umieścić kostium w woreczku do prania bielizny (dokładnie takim samym, jaki stosujesz np. do prania biustonoszy). Pozwoli to uniknąć zahaczeń materiału o perforację bębna pralki. Nastawiając program w pralce, unikaj wirowania - poddanie stroju nadmiernym napięciom może go uszkodzić i zniekształcić.

Pranie ręczne stroju kąpielowego


Co zrobić z kostiumem kąpielowym po powrocie z plaży?

To, jak zaopiekujesz się strojem tuż po powrocie z plaży ma niebagatelne znaczenie. Płukanie kostiumu pod bieżącą wodą po każdym użyciu jest kluczowe w jego dobrej pielęgnacji. Niezależnie od tego, czy kąpałaś się w morzu, czy tylko opalałaś ciało na leżaku, na Twoim kostiumie prawdopodobnie pozostaną drobinki piasku, soli oraz resztki kosmetyków z filtrami (szczególnie nieprzyjazne dla sztucznych tkanin, z których szyje się kostiumy są olejki do opalania - mogą zostawiać nieestetyczne ślady, dlatego staraj się nie poplamić nimi stroju podczas aplikacji). Usunięcie tych plażowych "zanieczyszczeń" z tkaniny i wszystkich zakamarków od razu po zdjęciu kostiumu (zawsze rozprostuj marszczenia, zakładki i przetrzyj metalowe dodatki) pozwoli utrzymać materiał w lepszym stanie na dłużej. Pamiętaj jednak, by nie przesadzić w drugą stronę - pod żadnym pozorem nie zostawiaj stroju do namoczenia w wodzie na noc - to rozluźni włókna materiałowe i spowoduje utratę ich sprężystości. By nie martwić się tym, czy Twój strój wyschnie przed kolejnym wyjściem na plażę, zaopatrz się w dwa różne komplety lub chociaż dwie pary gładkich fig, które dowolnie połączysz ze stanikiem według ochoty i zapotrzebowania!


Czy odpowiednie suszenie kostiumu ma znaczenie?

Kto nigdy nie zawijał mokrego stroju w ręcznik, niech pierwszy rzuci kamieniem...! Tak, nie powinnyśmy tego robić - na ręczniku często gromadzą się drobinki piasku, a pozostałości kosmetyków są łatwo wchłaniane. Przenieś więc mokry strój do domu w foliowej siatce lub innym, suchym i czystym ręczniku, a po obowiązkowym wypłukaniu pod bieżącą wodą najlepiej susz w cieniu. Strój wyschnięty na słońcu "na wiór" szybciej straci swój kształt. Po powrocie z wakacji, gdy wypierzesz już swój kostium (zgodnie z zaleceniami na metce), pamiętaj - nigdy nie susz go w suszarce mechanicznej! W przeciwnym razie strój nieestetycznie się wyciągnie i szybko przestanie cieszyć oko i podkreślać atuty figury.

Suszenie kostiumu kąpielowego


Kolor dobrze dobrany

Choć dobór koloru kostiumu zazwyczaj kojarzy się z dbałością o odpowiednią stylizację, a nie konserwację, barwa tkaniny nie jest bez znaczenia również w kwestii dbania o strój. Jeżeli wybierasz się do kompleksu, gdzie planujesz skorzystać z wód termalnych i solanek, zapomnij o kostiumie w białym kolorze. Mające wspaniałe właściwości lecznicze związki siarki mogą zniszczyć jasną tkaninę. Dlatego na zdrowotne kąpiele zaopatrz się raczej w strój o ciemnej barwie - oliwkowy, zielony lub po prostu czarny będzie najlepszym wyborem. Przed skorzystaniem z jacuzzi także pomyśl, jaki kostium masz na sobie. Jeśli masz taką możliwość, najlepiej przebierz się ze swojego ulubionego w inny, gorszy strój. Chlor, brom i wysoka temperatura występujące w jacuzzi powodują blaknięcie i rozciąganie tkaniny.

Polecamy sprawdzić jednoczęściowe stroje kąpielowe.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020
pixel