✔  BEZPŁATNA DOSTAWA W 24h       ✔   30 DNI NA WYGODNY ZWROT

SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Jak odpowiednio dobrać rozmiar i jak się mierzyć?

2021-01-10
Jak odpowiednio dobrać rozmiar i jak się mierzyć?

Co zrobić, aby dobrać idealny rozmiar kostiumu? Jak najlepiej się zmierzyć, aby wynik był odpowiedni? Jakie błędy są najczęściej popełniane podczas mierzenia i jak się ich wystrzegać? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań znajdziesz w poniższym poradniku.

Pomiar pod biustem:

 1. Zmierz obwód bezpośrednio na ciele.
 2. Mierz bardzo ściśle, miarka powinna przylegać do ciała.
 3. Miara powinna tworzyć równy okrąg (być na tej samej wysokości).

Najczęstsze błędy pomiaru pod biustem:

  1. Sprawdzanie obwodu w tabeli w oparciu o noszony rozmiar biustonosza (przyjmowanie, że obwód wynosi 75 cm, gdyż na co dzień nosimy np. rozmiar 75B)
  2. Założenie, że rozmiar pod biustem jest elastyczny i można go traktować umownie. Uwzględnienie podanego w tabeli zakresu jest bardzo ważne, gdyż różnica między obwodami wpływa na wielkość/objętość miseczki; O ile sam obwód jest rzeczywiście elastyczny, to wyjście poza podany zakres może spowodować, że miseczka będzie za mała lub zbyt duża. Dobrze ilustruje to poniższa infografika:

Jak obwód pod biustem wpływa na objętość miseczki

 1. Mierzenie obwodu na materiale biustonosza zamiast na ciele (wynik zawyżony przez materiał zapięcia i fiszbiny).
 2. Zbyt luźna miarka (np. przez palec pod miarką).
 3. Miarka opada na plecach tworząc elipsę (zawyżony wynik).
 4. Korzystanie z nieaktualnych danych (zmierz się zawsze na bieżąco; wymiary sprzed dwóch miesięcy mogą być już nieaktualne).
 5. Przyjmowanie jednolitego rozmiaru dla danego producenta (zawsze korzystaj z konkretnej tabeli przypisanej do danego modelu; tabele, w zależności od fasonu mogą się od siebie różnić).
 6. Zaokrąglanie - każdy centymetr ma znaczenie; zwróć uwagę, że w naszych tabelach są już zawarte zakresy, nie zaniżaj dodatkowo rezultatu.

Pomiar w biuście:

 1. Miarkę układamy na wysokości najszerszego punktu biustu.
 2. Pomiar powinien być wykonany w biustonoszu (miękkie, nieusztywniane miseczki - np. koronkowy). Wskazane, aby biustonosz dobrze zbierał i podnosił biust, ale nie może być to model, który zawyża pomiar obwodu (np. usztywniany lub push-up). W przypadku jędrnego biustu w mniejszym lub średnim rozmiarze pomiar może być wykonany bezpośrednio na ciało.
 3. Piersi jędrne (nieopadające) - pomiar może być wykonany na stojąco.
 4. Piersi mniej jędrne, wiotkie (opadające) - pomiar powinien być wykonany z pochyleniem do przodu.
 5. Miarka powinna ściśle przylegać, ale nie może się "wrzynać" lub "wpijać".

Najczęstsze błędy pomiaru obwodu w biuście:

 1. Pomiar wykonany bezpośrednio na ciało - w przypadku wiotkiego lub dużego biustu rezultat będzie zaniżony.
 2. Pomiar wykonany w usztywnianym biustonoszu lub z dodatkowymi gąbkowymi wstawkami (nawet delikatne wypełnienia gąbką mogą zawyżać pomiar).
 3. Pomiar wykonany w pochyleniu bez biustonosza (np. w przypadku osób z biustem w kształcie stożka lub wiotkim - zawyżony rezultat).
 4. Zbyt ścisłe przyleganie miarki (wrzyna się w biust - zaniżenie rezultatu).
 5. Miarka opada na plecach tworząc elipsę (zawyżony rezultat).

Obwód bioder:

 1. Zmierz obwód w najszerszym miejscu bioder.
 2. Miarka powinna tworzyć okrąg przebiegający na tej samej wysokości.

Długość kostiumu:

 1. Dla kostiumów jednoczęściowych, w których są usztywniane miseczki bardzo ważna jest długość kostiumu. Zbyt długi kostium nie będzie przylegał do ciała, a zbyt krótki może np. spłaszczać biust.
 2. W przypadku kostiumów basenowych, w których nie ma stałego usztywnienia, ale niezależne i wyjmowane wkładki usztywniające jest większa tolerancja w doborze rozmiaru (dwukierunkowo rozciągliwa Lycra ułatwia dopasowania do ciała).

Dobór fasonu majtek:

Ważne dla optymalnego doboru fasonu i rozmiaru jest również zwrócenie uwagi na kształt pośladków. Specjaliści wyodrębniają wiele kształtów pośladków, jednak najczęściej spotykaną i najlepiej obrazującą różnicę klasyfikacją jest zestawienie według kształtów geometrycznych i liter. W tym wypadku rozróżniamy typ: okrągły, kwadratowy, trójkątny (A), trójkątny (V) i w kształcie odwróconego serca. W przypadku kilku z nich szczególnie warto zwrócić uwagę na dobór fasonu:

 • Kwadrat - najlepiej prezentują się majtki o mocno obniżonym stanie oraz stringi. Niezbyt korzystnie z kolei figi bardziej zabudowane lub szorty.
 • Okrągły - najlepiej sprawdzą się modele bardziej zabudowane, pełne. Bardzo korzystnie będą się prezentowały figi ze szwem pośrodku pośladków, który poprawi ich kontur. Należy unikać majtek o mocno obniżonym stanie.
 • Kształt odwróconego serca - warto dobierać modele o wyższym stanie lub biodrówki z nieco wydłużonymi nogawkami.

Zmienność rozmiaru

Pamiętajmy, że nasze ciało podlega ciągłym zmianom - zarówno w dłuższym, jak i krótszym zakresie czasowym.

 1. Nie sugerujmy się pomiarem wykonanym pół roku, miesiąc, czy nawet tydzień temu.
 2. Kilkukilogramowe wahania wagi mogą występować na przestrzeni kilkunastu dni i nie ma to związku z zastosowaniem jakiejkolwiek diety.
 3. Obwód biustu może się zmieniać o kilka centymetrów na przestrzeni kilku dni (wynika z ilości wody w organiźmie, zależy np. od dnia cyklu).

Inne czynniki, które decydują o dopasowaniu stroju kąpielowego

Warto pamiętać również, że nawet idealnie zmierzone obwody to nie zawsze gwarancja optymalnego rozmiaru. To dotyczy zwłaszcza rozmiarów górnej części kostiumu. Dwie Panie o identycznych obwodach w biuście i pod biustem mogą potrzebować zupełnie innego rozmiaru. Na to wpływ mają czynniki, których nie da się ująć w wartościach liczbowych, m.in.:

 1. Kształt biustu i wysokość na jakiej się znajduje
 2. Rozstaw piersi (te szerzej rozstawione będą zazwyczaj dawały zawyżoną wartość co do wskazanej objętość miseczek)
 3. Jędrność biustu

Podsumowanie

Zastosowanie powyższych sugestii i porad pozwoli skuteczniej i lepiej wybrać optymalny rozmiar. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że wybór rozmiaru bielizny i odzieży bez możliwości jej przymierzenia to niezwykle trudne zadanie. W tabelach i cyfrach nie można ująć takich cech jak kształt czy wiotkość/jędrność biustu, które nie pozostają bez wpływu na dopasowanie danego rozmiaru. Dlatego też tak ważna jest możliwość zwrotu lub wymiany produktu bez podawania przyczyn. Niemniej jednak dokładny pomiar i zapoznanie się z tabelami poszczególnych produktów daje bardzo duże prawdopodobieństwo dobrania optymalnego rozmiaru stroju kąpielowego już za pierwszym razem!

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021
pixel