✔  BEZPŁATNA DOSTAWA W 24h       ✔   30 DNI NA WYGODNY ZWROT

SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Kostium kąpielowy - historia powstania

2018-02-01
Kostium kąpielowy - historia powstania

Przyglądając się współczesnym strojom kąpielowym aż trudno uwierzyć, że jeszcze czterysta lat temu kobiety nie mogły pozwolić sobie na przyjemność pływania w morzu lub jeziorze ze względu na moralność oraz przekonanie, że jest to niehigieniczne, a nawet niezdrowe. Jak to się zatem stało, że dzisiaj wiele pań bez problemu pokazuje ciało w bikini, a nawet opala się w stringach? Jak wyglądał pierwszy strój kąpielowy oraz jak wyglądała historia rozwoju mody plażowej?

Przeczytaj również nasze inne wpisy:

Jak to się zaczęło?

Historia stroju kąpielowego rozpoczęła się już w starożytności. ówczesne kobiety nosiły wtedy przepaski na piersiach oraz biodrach, które wizualnie przypominały dzisiejsze stroje do pływania. Wiemy o nich dzięki zachowanemu na jednym z rzymskich budynków malowidle, na którym przedstawione są w takim stroju, który bez problemu można by nazwać dzisiejszym bikini lub bandeau. Wraz z nastaniem średniowiecza, tego typu ubrania zupełnie poszły w zapomnienie, a większość kobiet musiała całkowicie zrezygnować z kąpieli publicznych.

Powrót możliwości pływania

Dobroczynne właściwości kąpania się doceniono znów dopiero w XVII wieku. Jednak pływanie nie miało wtedy wymiaru rekreacyjnego, a raczej zdrowotny. Stosowano je jako jeden z zabiegów w uzdrowiskach. Stroje do pływania nie przypominały dzisiejszych prawie wcale. Były to zazwyczaj długie do samej ziemi, nieprzylegające do ciała koszule. Aby nie podnosiły się one w wodze, mogły być obciążone przy zakończeniach. Nie trudno sobie wyobrazić, że nie było to najwygodniejsze rozwiązanie.

Powstanie stroju sportowego

Dopiero w XIX wieku ludzie zaczęli podróżować nad wodę w celach turystycznych oraz rekreacyjnych. Dzięki temu pojawiły się stroje kąpielowe, które były wygodne oraz nie utrudniały pływania. W latach 40. wciąż jeszcze służyły w tym celu sukienki wraz z pantalonami, a nawet specjalnymi butami, ale już pod koniec wieku zaczęto projektować stroje pozwalające uprawiać w nich sport. Były bardzo dopasowane do ciała, ale przede wszystkim praktyczne. Dopiero w latach 30. XX wieku zaczęły powstawać wersje bardziej kobiece, ze spódniczkami oraz falbankami. Dziś wielbicielki plażowania mogą wybierać stroje kąpielowe spośród tysięcy modeli dopasowanych do najróżniejszych typów sylwetki czy też preferowanych form spędzania czasu na plaży.

pixel