Co ubrać aby komfortowo i bezpiecznie korzystać z sauny?

Sanus per aquam - zdrowie przez wodę. Naprzemienne ogrzewanie i schładzanie ciała w specjalnie przeznaczonym do tego drewnianym pomieszczeniu, czyli saunowanie jak najbardziej mieści się w maksymie SPA. Ludzie już wiele wieków temu nauczyli się doceniać uzdrawiającą moc wody i lecznicze działanie pary wodnej. Ten sposób dbania o zdrowie i urodę wykorzystywano w wielu miejscach i epokach - od łaźni rzymskich przez greckie baleneiony, ruskie banie, aż do popularnych na całym świecie saun, które rozpowszechnili Finowie - właśnie dlatego dziś tradycyjna sauna często określana jest fińską.
Czy to prawda, że powinno się przebywać w saunie wyłącznie nago? A jeżeli saunowa etykieta dopuszcza okrywanie ciała, to jakimi zasadami należy kierować się, wybierając strój, w którym wejdziemy do sauny? Chcemy rozwiać Twoje wątpliwości!
Zalety korzystania z sauny - dobroczynny wpływ na zdrowie i samopoczucie
Nawet jedna wizyta w saunie znacznie poprawia stan cery, pomaga skutecznie walczyć z trądzikiem i zaskórnikami dzięki leczniczemu działaniu gorącej pary, która otwiera pory i pozwala pozbyć się głębokich zanieczyszczeń. Tak przygotowana cera z wdzięcznością przyjmie nawilżającą maseczkę lub bogaty w składniki odżywcze krem. Seans w saunie pozytywnie wpływa na krążenie krwi, a także pobudza pracę nerek, poprawia metabolizm i oczyszcza organizm z toksyn. Pobudzając organizm do intensywnego pocenia się, pomaga również pozbyć się z organizmu nadmiarów soli, które powodują niepotrzebne magazynowanie wody. Właśnie dlatego wpływa także na uczucie lekkości i odciąża nerki. Co więcej, pozwala łatwiej spalić tkankę tłuszczową i wspiera w walce z cellulitem! Wreszcie, pozwala wspaniale zrelaksować ciało i umysł, wpływa na odprężenie i niweluje napięcia mięśniowe, a także pobudza układ hormonalny do produkcji endorfin - hormonów szczęścia. Ta niekończąca się lista dobrodziejstw płynących z korzystania z sauny jest chyba w stanie skłonić każdego do wpisania sauny w plan dbania o własne zdrowie i dobre samopoczucie!
Sprawdź również: Co daje sauna i jak z niej korzystać? Moc korzyści dla ciała i ducha!
Nagość kontra strój - jak się ubrać do sauny?
Sauna często bywa kojarzona z nagością, zatem widok roznegliżowanej osoby poddającej się takim zabiegom nie powinien nikogo dziwić. Nie znaczy to jednak, że brak okrycia jest obligatoryjnym wymaganiem korzystania z sauny! Po pierwsze liczy się w tej kwestii Twoje nastawienie, preferencje i gotowość na pokazanie się w saunie topless. By zaoszczędzić sobie nerwów podczas seansu, sprawdź dokładnie regulamin miejsca, gdzie zamierzasz korzystać z sauny. Pamiętaj, nikt nie może zmusić Cię do nagości! Jeśli z jakiegoś powodu Twoja intymność nie zostaje uszanowana, możesz, a nawet powinnaś zgłosić to pracownikom obiektu.
Wiemy już, że korzystanie z sauny nie wymaga bezwzględnej nagości. W takim razie - co w zamian? Czy wchodzenie do sauny w kostiumie kąpielowym przeznaczonym do pływania jest dopuszczalne, higieniczne i bezpieczne? Otóż, nie! Wystrzegaj się jak ognia wchodzenia do kabiny w stroju zawierającym - jak większość odzieży kąpielowej - lycrę lub inne pochodne włókna sztuczne. Ich zalety, takie jak elastyczność, minimalizacja tarcia i mała chłonność wilgoci, które tak bardzo przydają się podczas pływania i innych wodnych aktywności, w saunie, pod wpływem wysokiej temperatury, nie tylko stają się bezużyteczne, ale mogą wręcz stanowić niebezpieczeństwo! Materiał tradycyjnego stroju kąpielowego podczas pobytu w saunie może rozgrzać się aż do kilkudziesięciu stopni, a gdy lekko zawilgotnieje traci możliwość swobodnej cyrkulacji powietrza. W ten sposób zamyka Twoje ciało niczym w szczelnej puszce i może przyczyniać się do powstania infekcji, otarć, a nawet odparzeń.
Zatem jak ubrać się do sauny? Zamiast zwykłego stroju lub krępującej nagości, zawsze możesz wybrać czysty ręcznik, którym okryjesz ciało (nawet gdy wchodzisz do sauny nago, pamiętaj, by nie siadać bezpośrednio na drewnianych ławkach, lecz okryć siedzenie ręcznikiem). Niektóre sauny przygotowują dla klientów specjalne prześcieradła, którymi możesz owinąć się podczas seansu.
Wyjątkową alternatywą dla wchodzenia na saunę w stroju kąpielowym są zaprojektowane specjalnie z myślą o miłośniczkach łaźni bawełniane parea oraz poncha do sauny, które coraz bardziej zyskują na popularności.
Jaki powinien być strój kąpielowy na saunę?
Naturalna, oddychająca, miękka i przyjazna dla skóry bawełna stanowi znakomity surowiec, z którego wykonywane są bezpieczne i higieniczne kostiumy do sauny. Szukając okrycia do sauny, zawsze dokładnie sprawdzaj skład. Pamiętaj, tylko naturalne włókna pozwolą Twojej skórze swobodnie oddychać, uchronią Cię od poparzeń i sprawią, że w pełni skorzystasz z dobrodziejstw sauny bez konieczności zdejmowania całego ubrania.
Postaw na luźne, niekrępujące ruchów kroje. Bardzo dobrą opcją jest pareo z bawełny, które przypomina ręcznik z wszytym rzepem, który zapewni komfort (nie będziesz musiała martwić się o zsunięcie ręcznika). Możesz postawić również na poncho, którego bardzo luźny krój przyda się nie tylko podczas wizyt w saunie, ale również na plaży (jako przenośna przebieralnia). Kolor również nie jest bez znaczenia, wywołuje bowiem konkretne doznania estetyczne. Białe lub kremowe, odcienie szarości czy też zieleni - barwy mają moc wprawiania w pozytywny nastrój i sprawiają, że od razu poczujesz się bardziej luksusowo, a saunowy relaks na pewno będzie udany.
Sprawdź inne nasze artykuły: