✔  BEZPŁATNA DOSTAWA W 24h       ✔   30 DNI NA WYGODNY ZWROT

SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Rzeczy niezbędne w Torbie morsa - co zabrać na morsowanie

2022-10-31
Rzeczy niezbędne w Torbie morsa - co zabrać na morsowanie

Co powinno znajdować się w Torbie morsa? Jaki rzeczy są niezbędne do morsowania? Z tym pytaniem wbrew pozorom boryka się dosyć spora liczba osób, które nie wiedzą co zabrać na morsowanie. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż wiele osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn dopiero zamierza rozpocząć swoją przygodę z kąpielami w chłodnej wodzie. Przyjrzyjmy się więc wspólnie, co należy zabrać na morsowanie, oraz jak prawidłowo się do niego przygotować.

Jak przygotować się na kąpiele w lodowatej wodzie?

W tej kwestii powinniśmy przede wszystkim ustalić, gdzie będziemy zażywać kąpieli w lodowatej wodzie. Musimy odpowiedzieć sobie więc na poniższe pytania:

 • Czy jest to miejsce odludne ?

 • Czy wybrane miejsce posiada przebieralnie?

 • Jakie jest zejście do wody?

 • Jak wygląda brzeg akwenu?

Dodatkowo przed wejściem do wody, należy się wcześniej rozgrzać. Warto więc jeszcze w domu ustalić, jakie ćwiczenia będziemy wykonywać, tak aby zabrać ze sobą niezbędne do tego wyposażenie.

Rozgrzewkę można podzielić zasadniczo na dwie grupy:

 • Zwykła krótka rozgrzewka - doskonale do tego nadaje się na przykład intensywna, kilkunastominutowa przebieżka.

 • Pełnoprawny trening- tutaj szczególnie dobre mogą okazać się długie wybiegania, ćwiczenia kalistenisyczne, oraz ogólnorozwojowe. Dzięki temu możecie nie tylko wykonać porządny trening, ale również, dzięki lodowatej kąpieli, znacząco poprawić regenerację organizmu.

Rozgrzeka przed morsowanie

Jak ubrać się na morsowanie?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, chłodne kąpiele należy podzielić na trzy etapy, a mianowicie:

 1. Etap przed wejściem do wody.

 2. Wejście i pobyt w zimnej wodzie

 3. Etap po wyjściu z lodowatej wody.

W pierwszym etapie rozgrzewamy się, a więc niezbędny jest strój sportowy. W zależności od wybranej rozgrzewki (a w szczególności czasu jej trwania) należy wybrać taki strój w którym komfortowo wykonamy zaplanowane ćwiczenia. W przypadku krótkiej rozgrzewki wystarczą nam dresowe spodnie i bluza, natomiast przy dłuższym wysiłku doskonale sprawdzi się bielizna termoaktywna, która zapobiegnie wychłodzeniu organizmu. Warto też pomyśleć o bluzie typu softshell, która ochroni nas przed zimnym wiatrem.

Jeżeli zaś chodzi o samą kąpiel, warto wybrać taki strój kąpielowy, który będzie można szybko zrzucić. Bardzo ważne jest też obuwie, w którym będziemy wchodzić do wody. Od niego bowiem w dużej mierze zależy nasz komfort w czasie morsowania. Doskonale w tej kwestii sprawdzają się na przykład buty do chodzenia po rafach koralowych czy buty neoprenowe. Nieco gorszym rozwiązaniem mogą być klapki, mimo wszystko wciąż są one jednak lepszym rozwiązaniem niż wchodzenie do wody boso, gdyż chronią nasze wychłodzone stopy przed skaleczeniem.

W czasie morsowania warto też pomyśleć o rękawiczkach, gdyż nasze dłonie, nawet jeżeli ich nie moczymy, stosunkowo szybko się wychładzają. Podobnie jest z głową, z tą różnicą, że znacznie szybciej niż przez dłonie, ucieka przez nią nasze ciepło. Z tego względu na morsowanie warto ze sobą zabrać ciepłą czapkę zimową.

Zaś po wyjściu z zimnej wody i osuszeniu się warto ubrać świeże, ciepłe ubranie. Dobrym pomysłem może być wybór nieco luźniejszych butów i skarpet, gdyż często po kąpieli nasze stopy są zesztywniałe, co znacznie utrudnia założenie standardowych butów i skarpetek.

Jak ubrać się na morsowanie?

Jaki powinien być kostium kąpielowy dla morsa?

Przy wyborze kostiumu kąpielowego, powinnyśmy się kierować przede wszystkim możliwością jego szybkiego założenia i zdjęcia. Nie ma co się oszukiwać - w większości przypadków morsowanie odbywa się w miejscach, gdzie nie ma możliwości spokojnego przebrania się. Trzeba więc szybko założyć i zrzucić kostium. Nie warto więc wybierać stroju kąpielowego, który na przykład ma skomplikowane zapięcia czy liczne wiązania. Jeżeli zaś chodzi o samą kąpiel, to oczywiście nieco lepiej sprawdzą się modele o grubszej warstwie materiału. W ten sposób możemy poprawić nieco nasz komfort termiczny. Ważne jest również to, aby kostium do morsowania był dobrze dopasowany do naszego ciała. Często bowiem okazuje się, że niektóre części ciała pod wpływem niskiej temperatury obkurczają się. To z kolei może oznaczać, że dany strój będzie zbyt luźny, i na przykład będzie się zsuwał.

Akcesoria dla morsów niezbędne przy kąpielach w zimnej wodzie

Na rynku dostępnych jest również dużo różnego rodzaju akcesoriów przeznaczonych dla morsów, które znacznie poprawiają komfort korzystania z zimowych kąpieli. Należą do nich między innymi:

 • Ponczo do morsowania - jest ono szczególnie przydatne bezpośrednio po wyjściu z wody oraz przed wejściem do niej, jeżeli z jakiegoś powodu nie możemy tego od razu zrobić. Odpowiednio długie Ponczo może być również przydatne przy przebieraniu się w terenie otwartym.

 • Czapka do morsowania - jak już wcześniej wspomnieliśmy, chroni ona głowę przed wychłodzeniem. Doskonale do tego nadają się czapki wełniane, termo aktywne, oraz wykonane z materiałów softshell. Szczególnie ważne jest, aby czapka zakrywała nasze czoło, gdyż w przeciwnym razie narażamy się na przeziębienie zatok czołowych.

 • Buty do morsowania - świetnie nadają się do tego na przykład buty przeznaczone do chodzenia po rafach koralowych. Najlepszym rozwiązaniem są jednak buty wykonane z pianki neopropylenowej. Bardzo często do wychłodzenia dochodzi przez podłoże. Może to skutkować silnym bólem, a w skrajnych przypadkach nawet odmrożeniem. Warto więc stosować odpowiednie obuwie w czasie morsowania.

 • Rękawiczki - tutaj idealnie nadają się do tego zadania rękawiczki wykonane również z nepropylenu. Dlaczego? Ponieważ w razie przypadkowego zamoczenia, wciąż będą one grzały nasze ręce.

Oczywiście przed wyjściem na morsowanie nie możemy zapomnieć o ręczniku, którym wytrzemy się po kąpieli oraz o termosie z gorącą herbatą czy kawą, która rozgrzeje nasze ciało od wewnątrz. Jeżeli już wiesz co należy zabrać na morsowanie, znajdź odpowiednie miejsce w swojej okolicy i poznaj wszystkie zalety morsowania!

Przeczytaj również: Morsowanie - najczęstsze błędy i najważniejsze zasady

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022
pixel