✔  BEZPŁATNA DOSTAWA W 24h       ✔   30 DNI NA WYGODNY ZWROT

SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Cudze chwalicie, swego nie znacie - wakacyjne perełki na mapie Polski, cz. III

2020-10-21
Cudze chwalicie, swego nie znacie - wakacyjne perełki na mapie Polski, cz. III

Trzecia część naszych propozycji - niezwykle pięknych miejsc, które są całkiem blisko nas! Tym razem perełki, które są doskonale wszystkim znane, choć może niekoniecznie od tej strony, którą opisujemy na naszym blogu. Przeczytaj o atrakcjach, które czekają na Ciebie w Międzyzdrojach, Wigrach, Polańczyku i Sandomierzu.

7. Międzyzdroje

Być może to miasto kojarzy się jedynie z sanatoryjnym nadmorskim kurortem. Skojarzenie to nie jest zupełnie nietrafione, Międzyzdroje bowiem przyciągają wielu kuracjuszy z powodu dostępu do Morza Bałtyckiego i niezwykle czystego powietrza bogatego w jod. Ale prócz tej niezaprzeczalnej zalety mają jeszcze wiele innych. Niektóre atrakcje są typowo nadmorskie - to plażowanie czy spacery brzegiem morza. Są też takie o zgoła innym charakterze - to chociażby Kawcza Góra, na którą można wspiąć się po drewnianych schodach prosto z dzikiego zakątka plaży. Choć ma jedynie 61 metrów, stanowi świetny punkt widokowy na Zatokę Pomorską. Ponieważ Międzyzdroje leżą na obszarze chronionej przyrody, można zobaczyć tam nie lada okazy flory i fauny. Wielbicielom zwierząt polecamy odwiedziny Zagrody Pokazowej Żubrów. Wiele ciekawych informacji, zwłaszcza z dziedziny ornitologii można wynieść z Muzeum Przyrodniczego Wolińskiego Parku Narodowego - to dobre wyjście, gdy pogoda nie sprzyja pieszym wycieczkom, lecz oczywiście nie tylko wtedy! Dla aktywnych świetną propozycją może być wypożyczenie roweru i wycieczka ścieżką spacerowo-rowerowa wzdłuż wydm. Deptak w Międzyzdrojach znany jest też z pewnej ciekawostki - słynnej Aleji Gwiazd. Trudno nie zauważyć tego traktu spacerowego, gdzie w bruku zostały wtopione odciski dłoni światowych sław odlane w mosiądzu.

Przed wyjazdem do Międzyzdrojów koniecznie sprawdź stroje kąpielowe dostępne w Bikinarium.pl

8. Wigry

To niewielkie miasteczko leżące nad słynnym jeziorem o tej samej nazwie. Położone jest w samym sercu Wigierskiego Parku Narodowego, dlatego to wcale nie dziwne, że pierwszą i najważniejszą atrakcją Wigier jest ich przyroda, czyste powietrze i przepiękne krajobrazy. Tym, co najczęściej przyciąga turystów do tej niepozornej miejscowości jest siedemnastowieczny klasztor pokamedulski, gdzie obecnie funkcjonuje jednocześnie barokowy kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. W piwnicach świątyni mieszczą się otwarte dla turystów krypty z zabytkowymi malunkami na ścianach. Co więcej, do Kamedułów można przypłynąć kajakiem z przeciwległego brzegu jeziora! To wycieczka raczej na cały dzień, jeśli chce się jeszcze zwiedzić klasztor, ale zdecydowanie warta wysiłku! Wszystkim tym, którzy preferują nie aż tak aktywny wypoczynek miejscowi oferują rejs statkiem po jeziorze - przy ładnej pogodzie widoki są zniewalające! W Wigrach znajdzie się również coś specjalnego dla smakoszy - prócz pysznych lokalnych przysmaków, tereny te słyną z dziczyzny. Można skosztować przeróżnych wariacji na jej temat w restauracji przyklasztornej. Za czasów unii polsko-litewskiej w miejscu klasztoru stał dworek myśliwski, który przechodził kolejno w królewskie władanie Księcia Witolda, Władysława IV Wazy i Jana Kazimierza, więc stąd prawdopodobnie pochodzą te kulinarne tradycje. Gdy słońce będzie już chyliło się ku zachodowi, polecamy wejść na dzwonnicę i ujrzeć widok, którym niejeden amator fotografii z pewnością nie pogardzi - z jednej strony panorama na dookolne jeziora, z drugiej zaś cały kompleks klasztorny widziany niczym z lotu ptaka. Piękne kadry gwarantowane!

9. Polańczyk

Latem znany jest głównie jako turystyczny kurort nad Zalewem Solińskim i właśnie tam zbierają się największe tłumy. Nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać i z tej formy wypoczynku, zwłaszcza jeśli lubisz plażowanie w otoczeniu leśnej przyrody. Jeśli jednak wolisz udać się w bardziej kameralne i ciche miejsce, koniecznie odwiedź wyspy na Jeziorze Solińskim mających malowniczy wygląd i takie same nazwy: Skalista i Zajęcza oraz trzecia wyspa "znikająca" (pojawia się bowiem tylko przy niskim poziomie wód). Wyjątkowe krajobrazy można podziwiać również z punktu widokowego na Sawinie - przy dobrej widoczności będziesz miał szansę zobaczyć i Jezioro Solińskie, i kilka bieszczadzkich szczytów. Idealna na rodzinne wędrówki, i nie tylko takie, będzie ścieżka spacerowa biegnąca wokół całego Polańczyka. Inne ciekawe ścieżki edukacyjne to Cypel Polańczyka, Zielone Wzgórza nad Soliną oraz Perła Polańczyka.

Przeczytaj także: Najlepsze miejsca na zimowy urlop

10. Sandomierz

Miasto z iście królewskim rodowodem, zostało bowiem wybudowane na gruntach należących do króla i zyskało prawa miejskie jeszcze w XIII wieku - jest zatem jednym z najstarszych w Polsce. Punktem centralnym Sandomierza jest urokliwa Starówka z pochodzącym z XV wieku Ratuszem z czerwonej cegły i dobudowaną ponad wiek później wieżą. Rynek okalają zabytkowe kamienice, w których dziś mieszczą się kameralne restauracje, sklepiki z rękodziełem i galerie sztuki. Ciekawostką jest, że rynkowy plac jest... pochyły - różnica wysokości między skrajnymi brzegami to niemal 15 metrów! Sandomierskie kamienice skrywają pewną tajemnicę. Otóż, już w XIV wieku właściciele budynków zaczęli drążyć pod nimi prywatne schrony i spiżarnie. W wyniku tego pod sandomierskim Rynkiem ukryta jest cała sieć piwnic, które połączono później specjalnymi korytarzami. Dziś można zwiedzać je jako Podziemną Trasę Turystyczną. Przewodnik po szlaku na pewno opowie niejedną ciekawą historię związaną z tym miejscem i z samym miastem. Sandomierz, jak na miasto okrzyknięte perłą renesansu przystało, ma również królewski Zamek położony na skarpie. Wprawdzie nie zachował w całości swego oryginalnego wyglądu, ponieważ był wielokrotnie przebudowywany, stanowi jednak ważny zabytek miasta. Dziś znajduje się tam muzeum archeologiczne oraz organizowane są wystawy. Innym reliktem przeszłości jest jedyna zachowana wieża obronna - Brama Opatowska, która prócz swej wartości historycznej stanowi świetny punkt widokowy. Tereny wokół Sandomierza zachęcają do tego, by choć na chwilę wyrwać się z miasta. Można przybliżyć się do natury, wybierając się do lessowego Wąwozu Królowej Jadwigi lub w Góry Pieprzowe.

To już koniec naszych inspiracji na wakacyjne wyjazdy. Mamy nadzieję, że któraś z propozycji przypadnie Ci do gustu i obierzesz ją za cel kolejnej podróży! Jeżeli umknęły Ci poprzednie części poradnika, zachęcamy do ich nadrobienia:

Pokaż więcej wpisów z Październik 2020
pixel