✔  BEZPŁATNA DOSTAWA W 24h       ✔   30 DNI NA WYGODNY ZWROT

SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Cudze chwalicie, swego nie znacie - wakacyjne perełki na mapie Polski, cz. II

2020-07-20
Cudze chwalicie, swego nie znacie - wakacyjne perełki na mapie Polski, cz. II

Zapraszamy do kolejnej części podróży po pięknych miejscach w Polsce. Przedstawiamy perełki na terenie naszego kraju: Chochołów, Zwierzyniec i Cisna. Miejsca równie piękne jak najodleglejsze zakątki świata.

Pierwsza część wpisu Cudze chwalicie, swego nie znacie cz.I

4. Chochołów

Lubisz góry i zakopiański klimat, ale dość masz już Krupówkowej komercji? Wybierz to tatrzańskie miasteczko leżące tuż przy słowackiej granicy, w dolinie Czarnego Dunajca. W Tatry - rzut beretem, a na nieco łagodniejsze i nie tak forsowne wycieczki też znajdzie się miejsce. To tu bowiem swój punkt startowy ma kilka szlaków pieszych i rowerowych. Fenomenem Chochołowa jest fakt, że to wieś prawie w całości złożona z oryginalnych chałup góralskich, co czyni ją podobną do żyjącego skansenu. Tubylcy kontynuują ludową tradycję mycia drewnianych domów wodą z mydłem dwa razy w roku - na Wielkanoc i Boże Ciało. Losy dawnych pokoleń chochołowskich górali można poznać bliżej, odwiedzając Muzeum Powstania Chochołowskiego w Góralskiej Chałupie. Natomiast miłośnikom przyrody może przypaść do gustu umiejscowione w drewnianym budynku z przełomu XVIII i XIX wieku Muzeum Torfowisk. Dla wszystkich spragnionych relaksu po długich górskich wycieczkach niezwykłą gratką będą nowo otwarte luksusowe Chochołowskie Termy. Na termach z pewnością sprawdzą się stroje kąpielowe z naszej oferty!

5. Zwierzyniec

Czy jego nazwa wzięła się od słowa "zwierz"? Raczej nie, ale zdecydowanie mogłaby! To miasto jest prawdziwym zwierzyńcem Roztocza - zielonej krainy położonej na Lubelszczyźnie. Nic więc dziwnego, że na jej terenie znajduje się obszar objęty ochroną - Roztoczański Park Narodowy. Będąc w Zwierzyńcu możesz skorzystać z kilkunastu ścieżek spacerowo-edukacyjnych. Każda z nich kryje inne przyrodnicze atrakcje pełne wielu gatunków rzadkich roślin i, oczywiście, zwierząt oraz piękne pomniki przyrody, jak chociażby szlak Szumów nad Tanwią czy ukryte wśród lasu stawy Echo lub Suchary. Wiedziałeś, że w Polsce rosną rośliny owadożerne? Jest ich niewiele, a najbardziej znana to rosiczka. Okazja, by zobaczyć ją dziko występującą to prawdziwa rzadkość, a właśnie w okolicach Zwierzyńca ma swoje siedliska. Z kolei niezwykle rzadkim gatunkiem zwierząt, reprezentacyjnym dla Roztocza jest unikatowy konik polski - można podziwiać jego hodowle m.in. we Floriance, czyli dawnym folwarku, który dziś jest Ośrodkiem Hodowli Stajennej Konika Polskiego oraz Owcy Urhuskiej. W samym Zwierzyńcu wart obejrzenia jest tzw. "kościół na wodzie", czyli niewielka świątynia barokowa położona na wysepce. Zaraz obok mieści się stary Browar Zwierzyniec działający do dziś, w którym kilka lat temu otwarto możliwość zwiedzania z przewodnikiem. Latem duchowej i kulturalnej strawy dostarczy Ci Akademia Filmowa, która rokrocznie odbywa się w Zwierzyńcu. Dla spragnionych pięknych widoków z odrobiną adrenaliny i ruchu polecamy spływ kajakowy jedną z roztoczańskich rzek - Tanwią, Wieprzem lub Bystrzycą.

Polecamy również: Dziesięć pomysłów na udany urlop

6. Cisna

To coś dla tych, którym na mapie bądź w sercu bliżej na południe kraju. Leżąca w sercu Bieszczad niewielka Cisna to spokojne, lecz oferujące kilka atrakcji miasteczko. Pierwszą zaletą jest fakt, że stanowi świetny punkt wypadowy na większość bieszczadzkich szlaków (najbliżej z niej na Połoninę Wetlińską lub Przełęcz nad Roztokami Górnymi) i posiada przy tym różnorodną bazę noclegową, więc po męczącej wycieczce można zaszyć się w przytulnym pensjonacie. A jeśli mowa o sposobach na regenerację po wysiłku fizycznym, nie można nie wspomnieć o Siekierezadzie - kultowej gospodzie serwującej lokalne specjały. Restauracja jest jednocześnie galerią sztuki - zachwyca oryginalnym wystrojem i wieloma nawiązaniami do poezji Edwarda Stachury, który kochał bieszczadzki klimat. Zapewniwszy ciału wspaniałą ucztę, będziesz gotowy, by wybrać się na wędrówkę jedną ze ścieżek Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego lub szlakiem biegnącym zboczem Mochnaczki na wieżę widokową "Jeleni skok", skąd rozciąga się piękna panorama. A poszukiwaczom osobliwości może spodoba się pomysł przejażdżki Bieszczadzką Kolejką Leśną, która jedną ze stacji ma właśnie w Cisnej! Wszystkim tym, którzy lubią utrwalać wspomnienia, przywożąc do domu pamiątki, polecamy odwiedzić Veraikon - pracownię oryginalnych ikon.

Kolejna - ostatnia już część naszego wpisu - Cudze chwalicie, swego nie znacie cz. III

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020
pixel