✔  BEZPŁATNA DOSTAWA W 24h       ✔   30 DNI NA WYGODNY ZWROT

SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Jak zmieniały się stroje kąpielowe na przestrzeni lat - krótka historia ewolucji mody plażowej

2021-01-15
Jak zmieniały się stroje kąpielowe na przestrzeni lat - krótka historia ewolucji mody plażowej

Nie ma drugiego rodzaju garderoby noszonego przez kobiety, jak stroje kąpielowe, który ewoluowałby tak szybko i tak bardzo się zmienił. Dawna moda plażowa ma niewiele wspólnego z dzisiejszymi trendami panującymi na piaszczystych plażach. Kiedyś miały być wygodne i zakrywać jak najwięcej, dziś mogą być niewygodne za cenę odsłonięcia jak najwięcej ciała. Coraz częściej jednak projektanci strojów kąpielowych swoje inspiracje czerpią właśnie z dawnej mody. Przedstawiamy jak ewoluował strój kąpielowy na przestrzeni lat.

Krótka historia powstania strojów kąpielowych

Pierwsze stroje kąpielowe niewiele różniły się od tych noszonych na co dzień, szczególnie że kobiety pod kostiumy nadal zakładały gorsety. Nieco później, choć jeszcze daleko od współczesnego stylu, stroje przybrały mniej balową formę, jednak żeby uniknąć niedopuszczalnego odsłaniania nóg pod wodą, kobiety doszywały do sukienek odważniki. Zdecydowanie nie był to najbezpieczniejszy sposób. Z czasem moda zaczęła się zmieniać – coraz więcej można było odsłonić, stroje były krótsze, ale kobiety wciąż zasłaniały nogi pończochami. Niewątpliwe do stopniowego skracania stroju kąpielowego przyczyniła się coraz większa popularność pływania, a także chęć osiągania coraz lepszych wyników, które mogła poprawić ergonomia stroju kąpielowego.

Pierwsze damskie stroje kąpielowe - przylegające do ciała i niewygodne

Pod koniec XIX w. we Francji pojawiły się pantalony, czyli body zakrywające korpus z nogawkami do kolan. Niestety wciąż odsłanianie ciała uważane było nawet za przestępstwo. Przełom nastąpił w latach 30. ubiegłego stulecia, kiedy stroje kąpielowe wzorowane były na kreacjach wieczorowych, ale zdecydowanie w krótszej wersji. Najpopularniejsze były jednoczęściowe stroje kąpielowe przylegające do ciała, wówczas wykończone spodenkami lub spódniczką do połowy uda, ale z mocno wyciętym dekoltem. Obecnie bardzo często w strojach kąpielowych pojawia się, taki motyw. Kolejna dekada przyniosła pierwszy strój dwuczęściowy, który składał się z wysokich szortów i topu do pępka. Za spadkobiercę tego stylu można uznać dziś kostiumy o fasonie tankini (figi mają zazwyczaj nieco niższy stan niż dawniej, ale jednocześnie koszulki są dłuższe).

Kostiumy z drapowaniami, motyw gorsetu

Kolejny przełom przyszedł w latach 50. Wówczas stroje kąpielowe zostały nieco bardziej wycięte, szczególnie w dolnej części. Pojawiły się wzorowane na gorsetach wyszczuplone w talii, często na cienkich ramiączkach, a nieodłącznym elementem był słomkowy kapelusz. Dużą popularnością cieszyły się również stroje wyszczuplające z drapowaniami lub pasami materiału z ciekawymi ozdobami.

Często też w modzie plażowej powracał motyw gorsetu. Projektanci stawiali wówczas na mocne usztywnienie biustu dzięki czemu strój nie wymagał ramiączek.

Rewolucja bikini - największa zmiana mody plażowej

Niewątpliwie największą rewolucję w modzie plażowej przyniosło zaprojektowanie bikini. O tym, jak bardzo odważny był to krok świadczy fakt, że jedyną osobą, która zgodziła się zaprezentować projekt Louisa Rearda była tancerka z nocnego klubu. Nowe dzieło zasłaniało jedynie miejsca intymne, natomiast brzuch, plecy, ramiona i nogi zostały zupełnie odsłonięte. Bikini oraz inne kostiumy dwuczęściowe, które wyewoluowały z tego fasonu (z biustonoszami zabudowanymi w inny sposób niż bikini) bardzo długo czekały na akceptację. Za sprawą odważnych scen z filmów Brigitte Bardot, strój składający się z dwóch części w końcu stał się niezwykle popularny. Obecnie biustonosz od stroju w kształcie bardotki to jeden z najpopularniejszych stylów w palecie "dwuczęściówek". Oczywiście nadal największą popularnością cieszy się klasyczne bikini (trójkąty), nawiązujące do dzieła Rearda.

Monokini

Również niezwykle popularny dzisiaj model monokini swoją genezę bierze w stylu retro. Pierwotna wersja monikini była jednak dużo bardziej kontrowersyjna niż obecna, bowiem wycięcia w pierwszych modelach obejmowały nie talię a piersi. Obecne monokini jest zdecydowanie bardziej stonowane pod tym względem.

Lata 70. - duża swoboda

Całkowity przewrót w modzie plażowej, a także w krótkości strojów kąpielowych przyniosły lata 70. i rewolucja seksualna. Modna była swoboda, również ta plażowa. Kostiumy pozbawione zostały więc usztywnień i zasłaniały jak najmniej, zaś majtki zostały mocno wycięte i ledwo zakrywały pośladki.

Zabudowany strój dwuczęściowy lub topless

Lata 80. z jednej strony wróciły do nieco bardziej zabudowanego stroju dwuczęściowego, a z drugiej rozebrały kobiety jeszcze bardziej - topless.

Moda na styl retro w strojach kąpielowych

Latach 90. zapoczątkowały modę na stroje kąpielowe w stylu retro. Od tamtego czasu moda plażowa w kolejnych sezonach wraca do dawnej mody z kurortów, dodając do niej odrobinę nowoczesności. Kobiety zaś chętnie sięgają po kostiumy inspirowane dawnymi czasami, dzięki czemu mogą poczuć się jak klasyczne gwiazdy starego kina czy bohaterki pięknych fotografii.

Nie można również zapominać o elemencie, który powszechnie budzi skojarzenia ze stylem retro, czyli o groszkach. Obecnie kostiumy z groszkami (zarówno z drobniejszymi, jak i większymi grochami) cieszą się dużą popularnością.

Przeczytaj również:

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021
pixel