Letnia opalenizna na cały rok - jak utrwalić i utrzymać opaleniznę z wakacji i dobrze zadbać o skórę?
Dawniej, gdy społeczeństwo dzieliła jeszcze wyraźna granica między arystokracją i niższymi warstwami, opalenizna była ostatnią rzeczą pożądaną na salonach. Próbowano uchronić się przed nią za wszelką cenę - stąd niezwykła popularność kapeluszy z wielkim rondem i letnich parasoli przeciwsłonecznych w minionych wiekach. Dziś, w czasach, w których kanon piękna zupełnie się zmienił, opalona cera ma już kompletnie inną wartość. Jak dobrze i bezpiecznie się opalić i jak najdłużej utrzymać opaleniznę po wakacjach? Zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze rady.
Z artykułu dowiesz się m.in:
- Co zrobić aby uzyskać wymarzony, brązowy odcień skóry.
- Dlaczego warto pamiętać o regularnym stosowaniu kremu z filtrem w czasie opalania.
- Poznasz sprawdzone sposoby na przedłużenie opalenizny Twojej skóry po powrocie z wakacji.
- O czym pamiętać aby cieszyć się pięknym kolorem skóry przez cały rok.
Zanim w pierwszych dekadach XX wieku złota opalenizna podbiła europejskie salony, wcześniej przez całe wieki uważana była za niechlubną cechę niższych warstw społecznych, pracujących fizycznie w polu. Czasy jednak zupełnie się zmieniły i od niemal wieku opalona cera stanowi element nowego kanonu piękna, będąc symbolem zdrowia i aktywnego stylu życia. Dowiedz się, co zrobić, by złota, piękna opalenizna nie zeszła z cery przez długi czas po powrocie z wakacji!
Co zrobić przed opalaniem aby utrwalić opaleniznę na dłużej?
Opalona, złotobrązowa cera to nic innego jak wynik reakcji obronnej organizmu przed promieniowaniem UV - nasze ciało wytwarza wówczas melaninę, czyli pigment, który chroni skórę, jednocześnie ją przyciemniając. Aby zapewnić jej bezpieczeństwo podczas tego procesu, odpowiednio ją do niego przygotuj. Rozpocznij nawilżanie jeszcze przed wyjazdem na wakacje i ekspozycją na słońce - mogą to być nawilżające żele pod prysznic lub odżywiające skórę balsamy czy mgiełki.
Krem z filtrem także powinien zagościć w Twojej kosmetyczce na długo przed rozłożeniem się na plażowym ręczniku - gdy dasz mu czas na działanie, będzie miał szansę wniknąć głęboko w struktury skóry. Wybierz taki, który chroni zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. To pierwsze jest bardziej agresywne, opala intensywnie, ponieważ wnika w głębokie warstwy skóry, lecz jak szybko się pojawia, tak samo szybko znika. Drugie z kolei działa powoli, opala delikatne, lecz utrzymuje się znacznie dłużej. Na koniec - najważniejsze! Najpiękniejszą i najtrwalszą opaleniznę zapewnia nie długa, lecz częsta, regularna i krótkotrwała ekspozycja ciała na słońce. Warto wziąć to pod uwagę podczas planowania czasu spędzanego na plaży.
Sprawdź również: Jak dobrać strój kąpielowy do karnacji?Na co zwrócić uwagę podczas opalania?
Gdy już w końcu rozłożysz swój plażowy koc czy leżak, nie zapomnij o tej ważnej zasadzie: opalaj się stopniowo. Sukcesywnie wydłużaj czas wystawiania ciała na otwarte słońce i powoli zmniejszaj wysokość filtra w kremie do opalania. Stosuj taki krem co najmniej kilka razy dziennie oraz obowiązkowo po każdym wejściu do wody. Unikniesz w ten sposób oparzeń, które mogą zniweczyć cały trud - wraz z łuszczącym się, oparzonym naskórkiem pożegnasz się z upragnioną złotą barwą cery. Twoje ciało podczas opalania potrzebuje dodatkowego nawilżenia nie tylko od zewnątrz, lecz także od środka, dlatego pij dużo wody! W czasie opalania zrezygnuj z zabiegów depilacji laserowej, gdyż może to być niebezpieczne dla zdrowia. Unikaj także peelingów chemicznych (kwasowych) w czasie, gdy działanie promieni słonecznych jest wyjątkowo wzmożone.
Brązowa skóra po opalaniu - jak utrzymać opaleniznę z wakacji
Pierwsze przykazanie opalonych brzmi: nawilżaj! Skóra w lecie, zwłaszcza po opalaniu potrzebuje dużo więcej nawilżenia niż w okresie jesienno-zimowym. Stosuj więc nawilżające żele pod prysznic i odżywcze, bogate w lipidy balsamy po opalaniu, kremy, masła czy przyjemniejsze do stosowania w lecie mgiełki, żele i pianki o lekkiej formule. Po przyjściu z plaży weź raczej letni niż gorący prysznic - zbyt ciepła woda wysusza skórę, która szybciej wtedy wytraca opaleniznę.
Usuwanie martwego naskórka wcale nie zniweczy efektu opalonej cery, lecz pomoże wydobyć tę najładniejszą z głębokich warstw swojej struktury.
Warto więc stosować wówczas bardzo delikatne peelingi, np. enzymatyczne (bez kwasów) oraz drobnoziarniste. A jeżeli zdarzy Ci się wpadka (bo leżałaś na słońcu trochę za długo lub źle dobrałaś kosmetyki brązujące) i po powrocie z urlopu na Twojej pięknie opalonej skórze wystąpią nieestetyczne plamy, regularnie stosuj olej arganowy i sok cytrynowy - świetnie działają i rozjaśniają przebarwienia.
Jak zadbać o skórę gdy lato już się skończy?
Okres jesienno-zimowy wciąż daje jeszcze pole do popisu w dbałości o letnią opaleniznę. Dieta bogata w beta-karoten, który stymuluje wytwarzanie witaminy A jest wtedy gwarancją zachowania złotego odcienia cery na dłużej. Warto pamiętać, że barwnik ten rozpuszcza się w tłuszczach, więc w odpowiednich ilościach, nie może ich zabraknąć na Twoim talerzu.
Postaw na czerwone i żółte warzywa, takie jak marchew (najlepiej w formie świeżo wyciśniętego soku), pomidory, papryki i buraki a także pomarańczowe owoce - morele, nektarynki i brzoskwinie. Uzupełnij dietę o sałatę, szpinak, brokuły i ogórki - są one źródłem bezcennego pierwiastka wspomagającego regenerację zniszczonych komórek skóry, czyli selenu. Znajdziesz go również w tuńczyku oraz pełnoziarnistym pieczywie.
Prócz odpowiedniej diety, nie rezygnuj z regularnego stosowania balsamów nawilżających oraz tych wspomagających utrzymanie opalenizny. Dobre dla zachowania zdrowej kondycji skóry, gdy lato już się skończy, będą cały czas delikatne peelingi złuszczające (opalenizna nie gromadzi się w naskórku, lecz w głębszych warstwach skóry, dlatego jego regularne złuszczanie tylko pomoże wydobyć złoty odcień na światło dzienne). By zachować opaleniznę na dłużej, unikaj gorących kąpieli i zamiast nich częściej stosuj letnie bądź zimne prysznice.
Polecamy również inne nasze artykuły: